Dicloberl retard - jak działa? Wskazania do stosowania leku Dicloberl retard (2024)

Autorzy

Redakcja MedonetMarta Pawlak

Konsultacja merytorycznaLek. Aleksandra Witkowska

Zgodnie ze swoją misją, Redakcja Medonet.pl dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne treści medyczne poparte najnowszą wiedzą naukową. Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany artykuł został zweryfikowany przez lekarza lub bezpośrednio przez niego napisany. Taka dwustopniowa weryfikacja: dziennikarz medyczny i lekarz pozwala nam na dostarczanie treści najwyższej jakości oraz zgodnych z aktualną wiedzą medyczną.

Nasze zaangażowanie w tym zakresie zostało docenione m.in. przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia, które nadało Redakcji Medonet.pl honorowy tytuł Wielkiego Edukatora.

8 min czytania

Dodaj do ulubionych Not Favourite Icon

Zaloguj się, aby dodać artykuł do ulubionych Zaloguj się Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

Dicloberl retard jest niesteroidowym lekiem o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym, przeciwreumatycznym oraz przeciwgorączkowym. Z racji tego, że Dicloberl retard jest preparatem z opóźnionym uwalnianiem substancji czynnej, nie zaleca się go do stosowania w przypadku chorób wymagających natychmiastowej reakcji leku.

Dicloberl retard - jak działa? Wskazania do stosowania leku Dicloberl retard (1)

Dicloberl retard | George Rudy / iStock

SPIS TREŚCI

  • Dicloberl retard – skład
  • Dicloberl retard – wskazania
  • Dicloberl retard – przeciwwskazania
  • Dicloberl retard – środki ostrożności
  • Dicloberl retard – interakcje z innymi lekami
  • Dicloberl retard – dawkowanie
  • Dicloberl retard – działania niepożądane
  • Dicloberl retard – przechowywanie

Dicloberl retard – skład

Substancją czynną leku Dicloberl retard jest diklofenak sodowy. Każda twarda kapsułka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 100 mg substancji. Pozostałe składniki Dicloberl retard to sacharoza, skrobia kukurydziana, szelak, talk, kopolimer amoniowy metakrylanu, wodorotlenek sodu, żelatyna, dwutlenek tytanu (E 171).

Sprawdź: Leki przeciwzapalne - które wybrać na swoją dolegliwość?

Dicloberl retard – wskazania

Dicloberl retard jest lekiem stosowanym w łagodzeniu bólu i stanu zapalnego. Lek ten należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, czyli NLPZ.

Wskazaniem do stosowania leku Dicloberl retard jest leczenie bólu i stanu zapalnego w czasie przebiegu:

  1. ostrego stanu zapalnego stawów, w tym również dny moczanowej;
  2. przewlekłego stanu zapalnego stawów – dotyczy to przede wszystkim reumatoidalnego zapalenia stawów, jak np. przewlekłego zapalenia wielostawowego;
  3. zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, jak i innych reumatycznych chorób zapalnych kręgosłupa;
  4. zaostrzeń w chorobie zwyrodnieniowej stawów oraz chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa;
  5. zapalnych chorób reumatycznych tkanek miękkich;
  6. bolesnych obrzęków lub pourazowych stanów zapalnych.

Uwalnianie substancji czynnej Dicloberl retard jest opóźnione, dlatego lek nie jest odpowiedni do leczenia chorób, które wymagają natychmiastowego działania leku. Jeżeli w czasie stosowania leku nie nastąpi poprawa lub chory poczuje się gorzej, należy udać się do lekarza.

Plastry przeciwbólowe z diklofenakiem sodowym

Dicloberl retard – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Dicloberl retard jest:

  1. zdiagnozowana u pacjenta choroba serca i/lub choroba naczyń mózgowych w efekcie przebytego zawału serca, udaru, mini-udaru, czyli przejściowego niedokrwienia mózgu, a także zatoru naczyń krwionośnych serca lub mózgu oraz zabiegu udrożnienia, lub pomostowania naczyń zamkniętych;
  2. istniejące lub przebyte zaburzenia krążenia, czyli choroba naczyń obwodowych;
  3. uczulenie na diklofenak sodowy lub jakikolwiek inny składnik leku;
  4. zdiagnozowane w przeszłości trudności z oddychaniem, np. skurcze oskrzeli, a także napady astmy, bóle w klatce piersiowej, pokrzywka i ostre zapalenie błony śluzowej nosa po podaniu kwasu acetylosalicylowego lub też innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych;
  5. pojawiające się u pacjenta niespecyficzne zaburzenia krwiotworzenia lub zaburzenia krzepnięcia;
  6. pojawiająca się u pacjenta czynna lub nawracająca choroba wrzodowa żołądka, dwunastnicy i krwawienia (odnosi się to do co najmniej dwóch przypadków zdiagnozowanych owrzodzeń lub krwawień);
  7. perforacja lub krwawienia w żołądku, lub jelicie, które są efektem wcześniejszego leczenia NLPZ;
  8. choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, krwawienia lub perforacje – ich objawem będą krwawe wymioty, krwawienia podczas wypróżniania, świeża krew w stolcu lub inne smoliste stolce;
  9. pojawienie się czynnych krwawień w mózgu lub jakichkolwiek innych krwawień;
  10. ciężka niewydolność wątroby lub nerek;
  11. ostatnie trzy miesiące ciąży.

Lek Dicloberl retard jest przeciwwskazany w leczeniu dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia, ponieważ zawiera on duże stężenie substancji czynnej. Ryzyko pojawienia się działań niepożądanych można obniżyć, stosując leczenie w najniższej skutecznej dawce i przez możliwie najkrótszy czas.

Sprawdź: Jak Polacy biorą leki przeciwbólowe - popularne leki, przedawkowanie, leki dla dzieci

Dicloberl retard – środki ostrożności

Zanim pacjent rozpocznie stosowanie leku Dicloberl retard należy poinformować lekarza o wszystkich stanach związanych ze zdrowiem, a które mogą wymagać zachowania szczególnej ostrożności, zmiany sposobu dawkowania lub wykonywania częstszych badań kontrolnych.

Przede wszystkim należy unikać jednoczesnego stosowania leku Dicloberl i innych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Dotyczy to również inhibitorów cyklooksygenazy-2 (COX2), ponieważ brak jest danych wskazujących na większą skuteczność procesu leczenia i na większe ryzyko pojawienia się działań niepożądanych o cięższym przebiegu.

Przyjmowanie leku w najniższej dawce zapewniającej skuteczność leczenia oraz przez możliwie najkrótszy czas konieczny do złagodzenia objawów minimalizuje ryzyko pojawienia się działań niepożądanych.

Środki ostrożności w czasie stosowania Dicloberl retard w przypadku:

  1. osób starszych - w przypadku osób w podeszłym wieku należy zachować ostrożność, zwłaszcza gdy osoby te są osłabione lub mają niską wagę ciała. Wymaga to stosowania najniższej skutecznej dawki leku. Należy również pamiętać, że w tej grupie wiekowej ryzyko pojawienia się działań niepożądanych w czasie leczenia NLPZ (krwawień z przewodu pokarmowego, choroby wrzodowej i perforacji żołądka). Działania te mogą doprowadzić nawet do zgonu pacjenta. Konieczna jest szczegółowa kontrola stanu zdrowia pacjentów w tym wieku;
  2. krwawień z przewodu pokarmowego, choroby wrzodowej i perforacji – w czasie stosowania leku Dicloberl podobnie jak w przypadku innych leków z grupy NLPZ zgłaszano przypadki krwawień z przewodu pokarmowego, choroby wrzodowej żołądka i/lub dwunastnicy, a także perforacji doprowadzających do śmierci pacjenta. Przypadki te miały miejsce na różnych etapach leczenia i niezależnie od pojawienia się objawów ostrzegawczych. Pacjent jest również dużo bardziej narażony na pojawienie się krwawień z przewodu pokarmowego, choroby wrzodowej i perforacji w przypadku:
  3. stosowania większej dawki leku;
  4. pojawienia się u niego w przeszłości choroby wrzodowej, w szczególności jeżeli była ona powikłana z krwawieniem lub perforacją;
  5. pojawienia się w przeszłości działań niepożądanych w obrębie żołądka lub jelit;
  6. podeszłego wieku pacjenta;
  7. stosowania przez chorego innych leków, które również zwiększają ryzyko pojawienia się owrzodzeń lub krwawień (głównie leków z grupy NLPZ).

W takim przypadku lekarz zaleci częstsze i regularne kontrole w czasie leczenia. Lekarz może również rozważyć wprowadzenie terapii złożonej, aby zminimalizować ryzyko działań niepożądanych.

Jeżeli u pacjenta pojawi się krwawienie z przewodu pokarmowego lub choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy u pacjenta przyjmującego Dicloberl retard lekarz może zadecydować o przerwaniu leczenia. Dlatego też należy natychmiast zgłaszać lekarzowi wszelkie objawy brzuszne, które nas zaniepokoją.

Szczególną ostrożność należy również zachować w przypadku:

  1. pacjentów z objawami wskazującymi na choroby układu pokarmowego;
  2. pacjentów, u których pojawiały się objawy choroby wrzodowej żołądka i/lub dwunastnicy, krwawienia lub perforacje;
  3. pacjentów, u których choroby układu pokarmowego występowały już wcześniej, a w szczególności wrzodziejące zapalenie jelita grubego, czy choroba Crohna. Stosowanie leku Dicloberl może wywołać zaostrzenie objawów choroby;
  4. lekarz powinien zostać poinformowany o niedawno przeprowadzonych lub planowanych operacjach żołądka, lub przewodu pokarmowego, ponieważ lek może sprawić, że procesy gojenia będą przebiegać wolniej po zabiegu;
  5. wpływu na układ krążenia i naczynia zaopatrujące mózg - przyjmowanie leków należących do tej samej grupy co Dicloberl retard może się wiązać z niewielkim ryzykiem ataku serca lub udaru. Lekarz powinien zostać poinformowany, jeżeli pacjent:
  6. pali tytoń;
  7. choruje na cukrzycę;
  8. ma zdiagnozowaną dusznicę bolesną, zakrzepy lub nadciśnienie tętnicze;
  9. ma podwyższony poziom cholesterolu lub triglicerydów.

Należy pamiętać, że im niższa dawka leku i im krótszy czas leczenia, tym niższe ryzyko pojawienia się działań niepożądanych.

Pacjenci z chorobami serca lub po udarze powinni szczegółowo omówić przebieg leczenia z lekarzem, lub farmaceutą;

W czasie leczenia bardzo rzadko zdarzają się ciężkie reakcje skórne połączone z zaczerwienieniem i pęcherzami, które w niektórych przypadkach mogą mieć skutek śmiertelny. Szczególną ostrożność należy zachować zwłaszcza w pierwszym miesiącu leczenia.

Jeżeli u chorego pojawi się wysypka, uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej lub nosa, lub też inne objawy nadwrażliwości, należy natychmiast odstawić lek Dicloberl retard i natychmiast udać się do najbliższego szpitala lub skontaktować się z lekarzem;

Pacjenci, u których pojawiły się zaburzenia pracy wątroby, powinni się skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ zaburzenia mogą się pogłębić w czasie leczenia takim lekiem jak Dicloberl retard. W efekcie stosowania leków z grupy NLPZ może dojść do podwyższenia aktywności jednego lub więcej enzymów wątrobowych.

Lek należy natychmiast odstawić jeżeli pojawią się objawy niewydolności wątroby. Pacjenci leczeni lekiem Dicloberl retard powinni regularnie kontrolować wskaźniki pracy wątroby. Zapalenie wątroby może się pojawić bez wcześniejszych objawów. Dlatego też należy zachować dużą ostrożność w przypadku osób z porfirią wątrobową, ponieważ lek może wywołać zaostrzenie choroby lub napad;

W czasie leczenia Dicloberl retard pacjenci zgłaszali przypadki zatrzymywania płynów i obrzęki. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku zaburzeń pracy serca i nerek, przypadków nadciśnienia w przeszłości, u pacjentów w podeszłym wieku, u pacjentów przyjmujących jednocześnie leki moczopędne lub leki, które wpływają zauważalnie na pracę nerek i pacjentów ze znaczącym zmniejszeniem objętości przestrzeni pozakomórkowej z jakiegokolwiek powodu, np. przed lub po większym zabiegu chirurgicznym. Jest to wskazanie do kontroli pracy nerek.

Jeżeli leczenie zostanie przerwane, najczęściej nawraca stan sprzed leczenia.

Ponadto poniższe przypadki wymagają rozważenia stosunku korzyści do ryzyka:

  1. osoby z wrodzonymi zaburzeniami metabolizmu porfiryn, czyli ostrej porfirii przerywanej;
  2. układowy toczeń rumieniowaty (SLE) i mieszana choroba tkanki łącznej.

Stosowanie leku Dicloberl wymaga ścisłej kontroli lekarza w przypadku:

  1. pacjentów, u których pojawia się silna reakcja alergiczna, jak np. reakcje skórne na inne leki, astma, katar sienny, a także przewlekły obrzęk błon śluzowych nosa lub przewlekłych chorób płuc przebiegających ze zwężeniem dróg oddechowych, lub przewlekłe zakażenia układu oddechowego, ponieważ istnieje ryzyko pojawienia się reakcji alergicznych;
  2. osób, u których występują zaburzenia krzepnięcia krwi.

Inne możliwe reakcje po leczeniu Dicloberl retard wymagające zachowania dużej ostrożności to:

  1. bardzo rzadkie, ciężkie, ostre reakcje nadwrażliwości (jak np. wstrząs anafilaktyczny). W przypadku pojawienia się pierwszych objawów reakcji nadwrażliwości należy przerwać stosowanie leku Dicloberl retard i skonsultować się z lekarzem lub udać się jak najszybciej do najbliższego oddziału ratunkowego;
  2. Dicloberl retard, podobnie jak inne leki NLPZ mogą maskować objawy przedmiotowe i podmiotowe zakażenia. W przypadku wystąpienia objawów zakażenia, jak np. zaczerwienienie, obrzęk, ból, przegrzanie lub gorączka, a także dojdzie do nasilenia objawów w czasie leczenia, należy natychmiast udać się do lekarza;
  3. stosowanie Dicloberl retard przez długi czas może wywołać ból głowy, którego nie należy leczyć za sprawą zwiększonej dawki tych leków. Jeżeli się on pojawi, należy skonsultować się z lekarzem;
  4. leki przeciwbólowe stosowane nawykowo, zwłaszcza w sytuacji, gdy są stosowane w skojarzeniu kilku substancji czynnych o właściwościach przeciwbólowych, może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia nerek, co wiąże się z rozwojem nefropatii wywołanej lekami przeciwbólowymi.

Lek Dicloberl retard nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia.

W czasie stosowania leku Dicloberl retard nie należy spożywać alkoholu.

Kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także kobiety podejrzewające lub planujące ciążę powinny skonsultować się lekarzem, lub farmaceutą przed zastosowaniem leku.

Kobieta powinna poinformować lekarza, jeżeli w czasie stosowanie leku Dicloberl retard zajdzie w ciążę. Lek może być stosowany w czasie pierwszych sześciu miesięcy ciąży, tylko na wyraźne zalecenie lekarza. Stosowanie leku w trzecim trymestrze wiąże się z dużym ryzykiem dla matki i płodu.

Kobiety karmiące piersią powinny zachować ostrożność, ponieważ diklofenak podobnie jak inne leki z grupy NLPZ przenika w małych ilościach do mleka kobiety karmiącej piersią, dlatego nie należy stosować leku w czasie karmienia piersią.

Dicloberl retard ma działanie podobne do wszystkich leków hamujących syntezę prostaglandyn. Oznacza to, że lek może utrudniać zajście w ciążę. Jeżeli kobieta planuje ciążę lub ma problemy z zajściem w ciążę, powinna poinformować o tym lekarza.

Dicloberl retard może wywoływać pewne działania niepożądane, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Są to zmęczenie i zawroty głowy, które pojawiają się zwłaszcza po połączeniu leku z alkoholem.

Dicloberl retard zawiera w składzie sacharozę, dlatego pacjenci, którzy nie tolerują pewnych cukrów, nie powinni ich przyjmować bez konsultacji z lekarzem.

Sprawdź: Pułapki samoleczenia, czyli czym się różnią leki przeciwbólowe

Dicloberl retard – interakcje z innymi lekami

Zanim pacjent rozpocznie stosowanie leku Dicloberl retard powinien on poinformować lekarza o wszystkich stosowanych lekach również tych bez recepty, lekach ziołowych i suplementach diety. Ponadto warto powiedzieć lekarzowi, jakie leki stosowaliśmy ostatnio, a także jakie planujemy zacząć przyjmować w najbliższym czasie.

Dicloberl retard może wchodzić w interakcje z:

  1. lekami przeciwcukrzycowymi – lekarz może zalecić w tym wypadku regularne kontrole poziomu cukru we krwi;
  2. digoksyną – lek podaje się w leczeniu zaburzeń rytmu serca lub niewydolności serca;
  3. fenytoiną – lek przeciwdrgawkowy;
  4. litem – jako lek stosowany w leczeniu chorób psychicznych. Lekarz może zalecić regularne kontrole stężenia litu we krwi;
  5. lekami moczopędnymi – Dicloberl retard może zmniejszać ich działanie;
  6. lekami beta-adrenolitycznymi – Dicloberl retard może zmniejszać ich działanie;
  7. lekami zmniejszającymi ciśnienie krwi – Dicloberl retard może zmniejszać ich działanie;
  8. inhibitorami ACE i antagonistami angiotensyny II, czyli lekami podawanymi w leczeniu niewydolności serca i wysokiego ciśnienia krwi. Leki te stosowane jednocześnie z Dicloberl retard mogą nasilać ryzyko pojawienia się problemów z nerkami. Należy zatem pamiętać, aby pić odpowiednią ilość płynów i wykonywać regularne badania sprawdzające czynności nerek, gdy pacjent przyjmuje jednocześnie powyższe leki;
  9. inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, czyli NLPZ, kortykosteroidy, czyli leki stosowane w leczeniu stanów zapalnych, leki przeciwpłytkowe, jak np. kwas acetylosalicylowy, leki przeciwdepresyjne, czyli selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny SSRI – leki te przyjmowane jednocześnie z lekiem Dicloberl retard mogą nasilać ryzyko rozwoju choroby wrzodowej żołądka i/lub dwunastnicy i krwawień z przewodu pokarmowego;
  10. metotreksat, czyli lek podawany w leczeniu raka i niektórych chorób zapalnych – w ciągu doby przed i po zażyciu metotreksatu może pojawić się zwiększone stężenie metotreksatu i nasilone działanie niepożądane;
  11. cyklosporyna – lek ten podawany jest w profilaktyce odrzutu przeszczepu, a także w leczeniu reumatyzmu. Leki z grupy NLPZ mogą nasilać toksyczny wpływ cyklosporyny na nerki;
  12. probenecyd lub sulfinpyrazon – leki te podawane są w leczeniu dny moczanowej. Stosowane jednocześnie z lekiem Dicloberl retard mogą spowalniać wydalanie diklofenaku. Może to doprowadzić kumulowania się diklofenaku w organizmie i nasilenia działań niepożądanych;
  13. leki przeciwzakrzepowe i leki przeciwpłytkowe – Dicloberl retard może nasilać działanie leków przeciwagregacyjnych i przeciwzakrzepowych, jak np. warfaryna. Jednoczesne stosowanie tych leków może wymagać częstszych kontroli lekarskich;
  14. leki przeciwcukrzycowe – diklofenak może mieć wpływ na poziomy glikemii, co może wymagać modyfikacji wysokości dawki leków przeciwcukrzycowych w czasie stosowanie Dicloberl retard. Konieczne jest zatem regularne kontrolowanie poziomu glukozy we krwi, jeżeli jednoczesne stosowanie tych leków jest konieczne;
  15. chinolony przeciwbakteryjne – jednoczesne stosowanie tych leków i leku Dicloberl retard może zwiększać ryzyko pojawienia się drgawek;
  16. kolestypol i cholestyramina – są to leki stosowane w celu obniżenia poziomu lipidów we krwi. Ich jednoczesne stosowanie z lekiem Dicloberl retard może obniżać lub spowalniać wchłanianie diklofenaku, dlatego też najlepiej przyjmować Dicloberl retard co najmniej godzinę przed lub też 4-6 godzin po przyjęciu kolestypolu lub cholestyraminy;
  17. silne induktory CYP2C9 – jest to m.in. worykonazol stosowany w leczeniu zakażeń grzybiczych i sulfinpyrazon podawany w leczeniu dny moczanowej, które mogą zwiększać stężenie diklofenaku we krwi w przypadku równoczesnego stosowania leków. Może to wywołać kumulację diklofenaku w organizmie i nasilenie działań niepożądanych.
Maść na stłuczenia - rodzaje, składy, działanie. Jakąś maść na stłuczenia wybrać?

Dicloberl retard – dawkowanie

Dicloberl retard powinien być zawsze stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli pacjent ma jakiekolwiek wątpliwości związane z dawkowaniem leku, powinien je skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Dawkowanie leku Dicloberl retard u osób dorosłych wygląda następująco:

  1. 1 kapsułka o przedłużonym uwalnianiu na dobę, czyli 100 mg diklofenaku sodowego;
  2. kapsułkę należy połykać w całości, popijając dużą ilością płynu. Natomiast osoby o wrażliwym żołądku powinny przyjmować lek Dicloberl retard razem z posiłkiem;
  3. o długości terapii Dicloberl retard zawsze decyduje lekarz – w przypadku leczenia chorób reumatycznych często lek stosowany jest długotrwale. Należy jednak pamiętać, że przyjmowanie leku w najmniejszej dawce dającej efekt terapeutyczny przez możliwie najkrótszy czas konieczny do złagodzenia objawów minimalizuje ryzyko pojawienia się działań niepożądanych;
  4. jeżeli działanie leku Dicloberl retard będzie wg pacjenta zbyt mocne lub zbyt słabe, powinien on skonsultować się z lekarzem.

Jeżeli z jakichś powodów pacjent przyjmie zbyt dużą dawkę leku Dicloberl retard może zauważyć u siebie objawy przedawkowania diklofenaku, a więc:

  1. bóle głowy;
  2. zawroty głowy;
  3. zasłabnięcia;
  4. utratę przytomności.

Przedawkowanie Dicloberl retard nie wywołuje charakterystycznych objawów. Mogą się natomiast również pojawić nudności, wymioty i bóle brzucha. Możliwe są również:

  1. krwawienia z przewodu pokarmowego;
  2. zaburzenia pracy wątroby i nerek;
  3. nagłe zmniejszenie ciśnienia krwi;
  4. depresja oddechowa;
  5. czerwono-niebieskie zabarwienie skóry i błon śluzowych (sinica).

Antidotum na przedawkowanie Dicloberl retard nie istnieje, należy natomiast wprowadzić leczenie objawowe. Jeżeli pacjent zauważy powyższe objawy i podejrzewa, że doszło do przedawkowania, powinien szybko skonsultować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala, lub oddziału ratunkowego.

Należy w takiej sytuacji zabrać ze sobą opakowanie leku. Lekarz w zależności od stopnia ciężkości zatrucia lekiem Dicloberl retard podejmie decyzję o podjęciu odpowiedniego leczenia.

Jeżeli pacjent pominie dawkę leku Dicloberl retard, nie należy przyjmować podwójnej dawki w celu uzupełnienia dawki pominiętej.

Sprawdź: 7 najlepiej sprzedających się leków w Polsce

Dicloberl retard – działania niepożądane

Dicloberl retard jak każdy lek może wywołać pewne działania niepożądane, jednak należy pamiętać, że nie pojawią się one u każdego. Ponadto najczęściej korzyści wynikające ze stosowania leku Dicloberl retard przewyższają ryzyko pojawienia się działań niepożądanych.

Jeżeli pacjent zauważy u siebie takie działania niepożądane, powinien je omówić z lekarzem prowadzącym, który podejmie dalsze decyzje.

Wśród działań niepożądanych leku Dicloberl retard zgłaszano:

  1. nudności, wymioty, biegunki, wzdęcia, zaparcia, niestrawność, bóle brzucha;
  2. smoliste stolce, krwawe wymioty;
  3. stany zapalne błony śluzowej żołądka;
  4. wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej;
  5. zaostrzenia zapalenia jelita grubego i choroby Crohna.

Wskazaniem do natychmiastowego przerwania stosowania leku Dicloberl retard i konsultacji lekarskiej są łagodne skurcze i tkliwość brzucha. Objawy te pojawiają się na początku stosowania leku Dicloberl retard.

Następnie pojawiają się krwawienia z odbytu lub krwawa biegunka, na ogół w ciągu 24 godzin od pojawienia się bólu brzucha. Działania te pojawiają się z nieznaną częstotliwością.

Ponadto jeżeli pacjent zauważy u siebie bóle w klatce piersiowej, może to wskazywać na ciężką reakcję alergiczną określaną jako zespół Kounisa. Jest to wskazanie do szybkiej konsultacji lekarskiej.

Pacjenci w wyniku podania leków z grupy NLPZ zgłaszali również pojawiające się:

  1. obrzęki;
  2. wysokie ciśnienie krwi;
  3. niewydolność serca.

Stosowanie leków, takich jak Dicloberl retard może nasilać ryzyko zakrzepicy tętnic, a więc również zawału serca, czy udaru.

Bardzo częste działanie niepożądane w wyniku stosowania leku Dicloberl retard to:

  1. zaburzenia żołądkowo-jelitowe, czyli nudności, wymioty, biegunka, także z niewielką utratą krwi z układu pokarmowego, która w niektórych przypadkach może wywołać anemię.

Częste działania niepożądane w wyniku stosowania leku Dicloberl retard to:

  1. skórne reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd);
  2. zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, czyli ból i zawroty głowy, uczucie pustki w głowie, pobudzenie, zmęczenie, drażliwość;
  3. zaburzenia trawienia, czyli niestrawność, wzdęcia, bóle i skurcze żołądka, spadek apetytu, choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy (mogą się również pojawić krwawienia lub perforacje);
  4. zwiększona aktywność enzymów wątrobowych we krwi;
  5. zawroty głowy.

Niezbyt częste działania niepożądane w wyniku stosowania leku Dicloberl retard:

  1. pokrzywka – należy przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem;
  2. krwawe wymioty, smoliste stolce lub krwawe biegunki;
  3. uszkodzenia wątroby, ostre zapalenie wątroby z lub bez żółtaczki;
  4. utrata włosów;
  5. obrzęki – dotyczy to przede wszystkim pacjentów z nadciśnieniem tętniczym lub zaburzeniami pracy nerek.

Rzadkie działania niepożądane w wyniku stosowania leku Dicloberl retard:

  1. nadwrażliwość, reakcje anafilaktyczne i rzekomoanafilaktyczne, takie jak zwężenie dróg oddechowych, duszności, przyspieszona praca serca, spadek ciśnienia krwi i wstrząs;
  2. zapalenie błony śluzowej żołądka i krwawienia z przewodu pokarmowego;
  3. zaburzenia pracy wątroby.

Bardzo rzadkie działania niepożądane w wyniku stosowania leku Dicloberl retard to:

  1. zaostrzenie zapaleń wywołanych zakażeniem, pojawiające się w czasie układowego zastosowania leku Dicloberl retard (lub innych leków z grupy NLPZ) – jeżeli pojawią się objawy zaostrzenia lub ich nasilenia w czasie przyjmowania leku Dicloberl retard, pacjent powinien szybko skonsultować się z lekarzem. Konieczne może się okazać podanie innych leków lub antybiotyków;
  2. objawy jałowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, takie jak sztywny kark, bóle głowy, nudności, wymioty, gorączka lub zaburzenia świadomości. Dane sugerują, że osoby z chorobami autoimmunologicznymi mogą być bardziej narażone na pojawienie się tych działań niepożądanych;
  3. zaburzenia krwiotworzenia, a więc np. anemia, leukopenia, małopłytkowość, agranulocytoza, anemia hemolityczna lub aplastyczna – pierwsze objawy to gorączka, bóle gardła, nadżerki w jamie ustnej, dolegliwości grypopodobne, dokuczliwe zmęczenie, krwawienia z nosa i skóry. Osoba, u której pojawią się takie objawy, wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Należy pamiętać, aby nie przyjmować na własną rękę leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Długie stosowanie Dicloberl retard wymaga regularnych badań;
  4. obrzęk naczynioruchowy obejmujący również obrzęk języka, twarzy i krtani – wymaga udzielenia natychmiastowej pomocy lekarskiej;
  5. alergiczne zapalnie naczyń i zapalenie płuc;
  6. reakcje psychotyczne, depresja, niepokój, bezsenność, koszmary senne;
  7. zaburzenia czucia, smaku, pamięci, dezorientacja, drgawki, drżenia, udar;
  8. zaburzenia widzenia, a więc widzenie podwójne i niewyraźne;
  9. szumy uszne i zaburzenia słuchu;
  10. kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej, niewydolność serca, zawał serca;
  11. nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi);
  12. astma i duszności;
  13. zapalenie błony śluzowej jamy ustnej w tym również wrzodziejące zapalenie jamy ustnej, zapalenie języka, uszkodzenia przełyku, zaparcia, zaostrzenia choroby Crohna lub wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, zapalenie trzustki, zwężenie jelit – jeżeli u pacjenta pojawi się ostry ból w górnej części brzucha, smołowate stolce lub krwawe wymioty należy natychmiast odstawić leki i udać się do lekarza;
  14. martwica wątroby, niewydolność wątroby – długotrwałe leczenie lekiem Dicloberl retard wymaga wykonywania regularnych badań parametrów wątrobowych;
  15. ciężkie reakcje skórne, czyli wysypka skórna z zaczerwienieniem, wysypka skórna z pęcherzami lub łuszczenie się skóry, nadwrażliwość na światło, plamica;
  16. uszkodzenie nerek (śródmiąższowe zapalenie nerek, martwica brodawek), a jednocześnie pojawiają się ostre zaburzenia pracy nerek (niewydolność nerek), białkomocz i/lub krwiomocz, zespół nerczycowy – konieczna jest regularna kontrola pracy nerek. Obniżenie ilości białka wydalanego z moczem, obrzęki, a także złe samopoczucie mogą być objawami chorób nerek, a także niewydolności nerek.

Jeżeli pojawią się powyższe objawy lub dojdzie do ich nasilenia w czasie stosowania leku Dicloberl retard należy przerwać leczenie i jak najszybciej udać się do lekarza.

Czy można łączyć leki przeciwbólowe i leki na przeziębienie?

Dicloberl retard – przechowywanie

Lek Dicloberl retard powinien być przechowywany w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek nie powinien być stosowany po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Za termin ważności należy rozumieć ostatni dzień miesiąca podanego na opakowaniu.

Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25 st. C. w oryginalnym opakowaniu chroniącym lek przed wilgocią.

Mając na uwadze bezpieczeństwo środowiska Dicloberl retard nie powinien być wyrzucany do kanalizacji, ani też domowych koszy na odpadki. Najlepiej zapytać farmaceuty, jak bezpiecznie pozbyć się pozostałości leku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ZOBACZ TAKŻE

  • Kiedy stosować diklofenak? Charakterystyka, wskazania i przeciwwskazania
  • Olfen UNO - skład, działanie, wskazania, działania niepożądane. Jak dawkować Olfen UNO?
  • Naklofen – skład leku, działanie i zastosowania

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Dodaj do ulubionych Not Favourite Icon

Zaloguj się, aby dodać artykuł do ulubionych Zaloguj się Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

  • Print Icon
  • Mail Icon

  • https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/rpl/search/public
  • leki
  • diklofenak sodowy
  • Dicloberl retard
  • ból
  • choroby reumatyczne
  • zakażenia uszu
  • zakażenia nosa
  • choroba zwyrodnieniowa stawów
  • bóle miesiączkowe
  • nerwobóle
  • zespoły korzeniowe
  • stany zapalne
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne
  • leki przeciwbólowe
  • leki przeciwgorączkowe
  • leki na receptę
  • zawroty głowy

Rekomendowane dla Ciebie

  • Polka jest psychiatrką w szwedzkiej Laponii. Do szpitala jeździ sankami. "Różnica jest nawet w dawkowaniu leków" — W kontrakcie miałam zapis, że będę przyjmować pacjentów w poradni. Na miejscu okazało się, że mam prowadzić oddział i dyżurować na całą klinikę i że jestem... Paulina Wójtowicz
  • Jak dawkować Sinecod? Suchy kaszel jest bardzo męczący. Nie pozwala na spokojny sen, sprawia, że mamy trudności w codziennym funkcjonowaniu. W celu jego złagodzenia można stosować... Dr n. farm. Sara Janowska
  • Jak dawkować ACC Optima? Mokry kaszel potrafi być bardzo uciążliwy, dlatego nie wolno go lekceważyć. Na mokry kaszel polecany jest m.in. lek ACC Optima. Jak dawkować ACC Optima? Jak... Dr n. farm. Sara Janowska
  • Laboteq Tone - skład, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie Laboteq Tone to suplement diety. Jego składniki stosowane są w celu rozjaśnienia i zapobiegania przebarwieniom. W składzie tego preparatu znajdziemy specjalną... Marta Pawlak
  • Sudafed XyloSpray - działanie, wskazania, dawkowanie, skutki uboczne Sudafed XyloSpray jest dostępny w aptece bez recepty w postaci aerozolu do nosa. Sprawdzi się w przypadku leczenia stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Jak... Tatiana Naklicka
  • Glucophage XR - skład, działanie, wskazania, dawkowanie, skutki uboczne Glucophage XR to lek stosowany najczęściej przy cukrzycy typu 2. Zawiera metforminę, która wpływa na zmniejszenie stężenia glukozy we krwi. Dawka preparatu... Tatiana Naklicka
  • Dezamigren - skład, działanie, wskazania, dawkowanie, skutki uboczne Dezamigren to lek o działaniu przeciwmigrenowym. Należy on do grupy leków określanych selektywnymi agonistami receptora serotoninowego. Zadaniem Dezamigrenu jest... Marta Pawlak
  • Jak wygląda dawkowanie Ibufen Forte? Ekspert odpowiada Leki oparte na ibuprofenie mają działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Mogą byś stosowane zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. Jak wygląda dawkowanie... Dr n. farm. Sara Janowska
  • Tran - właściwości lecznicze i przeciwwskazania. Jak go stosować, by wzmocnić organizm? Tran dobrze znany jest od lat 60. ubiegłego wieku, kiedy to zaczęto go podawać w celu zwiększenia odp*rności organizmu. Środek ten obfituje w nienasycone kwasy...
  • Jak dawkować Neosine Forte? Ekspert wyjaśnia Neosine Forte to lek przeciwwirusowy, którego substancją czynną jest pranobeks inozyny. Czy Neosine Forte można stosować na wzmocnienie odp*rności? W jakich... Dr n. farm. Sara Janowska
Dicloberl retard - jak działa? Wskazania do stosowania leku Dicloberl retard (2024)
Top Articles
Theslap Com Beck
Marcus Zeltzer on LinkedIn: Addressing wage underpayment issues in education: A whole organisation…
Spectrum Gdvr-2007
Is Sam's Club Plus worth it? What to know about the premium warehouse membership before you sign up
Lamb Funeral Home Obituaries Columbus Ga
Valley Fair Tickets Costco
Senior Tax Analyst Vs Master Tax Advisor
Sam's Club Gas Price Hilliard
라이키 유출
Directions To 401 East Chestnut Street Louisville Kentucky
craigslist: south coast jobs, apartments, for sale, services, community, and events
Stolen Touches Neva Altaj Read Online Free
ds. J.C. van Trigt - Lukas 23:42-43 - Preekaantekeningen
Tv Schedule Today No Cable
Aries Auhsd
World Cup Soccer Wiki
Watch TV shows online - JustWatch
Images of CGC-graded Comic Books Now Available Using the CGC Certification Verification Tool
Ally Joann
Aris Rachevsky Harvard
Huntersville Town Billboards
UPS Store #5038, The
Clare Briggs Guzman
Marion City Wide Garage Sale 2023
Costco Gas Hours St Cloud Mn
Regina Perrow
Cardaras Funeral Homes
Tamil Movies - Ogomovies
950 Sqft 2 BHK Villa for sale in Devi Redhills Sirinium | Red Hills, Chennai | Property ID - 15334774
Does Royal Honey Work For Erectile Dysfunction - SCOBES-AR
How Do Netspend Cards Work?
+18886727547
Back to the Future Part III | Rotten Tomatoes
Case Funeral Home Obituaries
Property Skipper Bermuda
Kerry Cassidy Portal
Saybyebugs At Walmart
Craigslist Mexicali Cars And Trucks - By Owner
US-amerikanisches Fernsehen 2023 in Deutschland schauen
The Attleboro Sun Chronicle Obituaries
Shell Gas Stations Prices
Matt Brickman Wikipedia
Ts In Baton Rouge
This Doctor Was Vilified After Contracting Ebola. Now He Sees History Repeating Itself With Coronavirus
Waco.craigslist
Windy Bee Favor
Tito Jackson, member of beloved pop group the Jackson 5, dies at 70
Runescape Death Guard
Fallout 76 Fox Locations
Jigidi Jigsaw Puzzles Free
Zom 100 Mbti
Aspen.sprout Forum
Latest Posts
Article information

Author: Errol Quitzon

Last Updated:

Views: 6223

Rating: 4.9 / 5 (59 voted)

Reviews: 82% of readers found this page helpful

Author information

Name: Errol Quitzon

Birthday: 1993-04-02

Address: 70604 Haley Lane, Port Weldonside, TN 99233-0942

Phone: +9665282866296

Job: Product Retail Agent

Hobby: Computer programming, Horseback riding, Hooping, Dance, Ice skating, Backpacking, Rafting

Introduction: My name is Errol Quitzon, I am a fair, cute, fancy, clean, attractive, sparkling, kind person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.